Lord Andrew Adonis

Reformer, Writer, Labour Peer

Minister for Schools from May 2005 until October 2008, Minister of State for Transport from October 2008 until June 2009, and Secretary of State for Transport from June 2009 until May 2010. Lord Adonis spent twelve years in government as a Minister and Special Adviser, including Parliamentary Under-Secretary of State at the Department for Children, Schools and Families, Head of the No.10 Policy Unit and senior No.10 Adviser on education. He has been an Independent Non-Executive Director of RM Plc since October 1, 2011. He has been a Non-Executive Director of Dods (Group) PLC since January 2011. He serves as a Director of the Institute for Government, an independent charity with cross-party and Whitehall governance working to increase government effectiveness. Lord Adonis serves as a Director of two charities: the Baker-Dearing Trust and Edge. He serves as a Member of Advisory Board at TSL Education Limited.